Woodford house

e

Semester 1 Awards Assembly

Woodford House celebrated student achievements across the four cornerstones in assembly on Thursday 27 June 2019 including colours, letters, citizenship and Duke of Edinburgh. Congratulations to all our girls who were nominated or recieved an award, full list below:


CULTURAL AWARDS

Cultural Letters

Arts

Isobel Ham

Rebekka Schulze

Holly Lin

Hannah Roberts

Ava Birkhead (Re-award)

 

Visual Art

Emma Jackson

Eva Chang

 

Music

Juliet Wilkie

Isobel Ham (Re-award)

 

Speech and Drama

Alanah Price

Matilda Ellis

Giorgia Hickey

Lydia Price

Vayva Ridley

 

Debating

Phoebe Burns

Megan McKenzie

Charlotte Pettigrew-Heeps

Madeline Kitchener

Noreen Mnyanyi

Kaitlyn Peck

Rebecca Jamieson

 

Dance

Esther Dear

Charlotte MacFarquhar

Ella Ruddle

Hannah Roberts

Olivia Dowley

 


Cultural Colours

Arts

Gabriella Gray

Juliet Wilkie (Re-award)

 

Visual Art

Isabella Nuku

Jessica MacFarquhar

 

Dance

Rebekka Schulze

Liberty Jackson

Giorgia Hickey (Re-award)

Annabelle Fenn (Re-award)

 

Speech and Drama

Emma Ritchie

Holly Lin

Lucy Tustin

Annabelle Fenn

Juliet Wilkie

 

Technical

Juliet Wilkie (Re-award)

 


DUKE OF EDINBURGH’S HILLARY AWARD

Bronze

Noreen Mnyanyi

Annabel Paterson

 

Silver

Giorgia Hickey

Alia Wentz

 


SPORTING AWARDS

Junior Letters

Cricket

Charlotte Wakefield

 

Athletics

Zoe Elliott

 


Senior Letters

Swimming

Ruby Chadd

 


Sports Colours

Softball

Gabriella Gray

 

Swimming

Harriet Park

 

Equestrian

Emma Ritchie

 


ACADEMIC AWARDS

Junior Academic Letters

Martine Sandberg

Ella Simmons

Liberty Jackson

Amanat Kumar

Imogen Lovell

 


Senior Academic Letters

Kate Alexander

Emma Dixon

Matilda Ellis

Isobel Ham

Charlotte MacFarquhar

Georgia Russell

Meg Russell

Zara Evans

Safiya Nicholas

Rebekka Schulze

Lily Newrick

Jiwon Kim

 


Blue Academic Colours

Phoebe Burns

Maia Briggs

Lily Brittin

Ruby Mason

Alanah Price

Kate Richards

Zara Waldin

Bella Nuku-Smith

 


Gold Academic Colours

Lucy Tustin

 


CITIZENSHIP AWARDS

Orange – Year 8

Greta Apatu

Elizabeth Barrett

Meg Berry

Chloe Bowyer

Charlotte Burn

Esther Dear

Helena Lyons

Daya McFedries

Rosa Pike

Millie Read

Tabatha Smith

Charlotte Wakefield

Jaimee Whittaker

Phoebe Whyte

Anna Wilson

Charlotte Wray

 


Blue – Year 10

Charlotte Foley

Imogen Lovell

Rosa Mackenzie

Cherry Pang

Man Lok Tsang

Courtney Woodmass

 


Senior Grey – Year 12

Ava Birkhead

Eva Chang

Isabel Greville

Georgie Hawley

Grace Heavey

Emma Jackson

Rachel McDougall

Alanah Price

Point Techathong

 


Senior Grey – Year 13

Olivia Allen

Stella Hansen

Jiwon Kim

Poppy Ngatoa

 


Senior White – Year 13

Jessica Hansen

Sunmeet Klair

Ella Mackenzie

Tracy Zeng

 


BOARDING HOUSE CITIZENSHIP AWARDS

Holland

Poppy Renton

Pippa Mackenzie

 

Woodford

Kyla Evans

Charlotte Foley

Kaylee Hutchinson

 

Nelson

Man Lok Tsang

Jua Kim

Nicole Parnell

 

Richards

Mackenzie Grant

Rebekka Schulze

 

Morea

Poppy Finnie

Emma Kleinert

 


CITIZENSHIP CUPS

Intermediate Citizenship Cup

Jaimee Whittaker

 

Junior Citizenship Cup

Imogen Lovell

 

Senior Citizenship Cup

Olivia Eames

 


PRINCIPAL’S AWARD FOR ACADEMIC IMPROVEMENT

Intermediate Cup

Olivia Grimshaw

 

Junior Cup

Zoe Coyle

 

Senior Cup

Ocean Nathan