Woodford house

e

2020 Sports Achievers’ Breakfast

On Friday 30 October 2020, Woodford House celebrated outstanding sporting achievements at the Sports Achievers’ Breakfast, which was held at the School.


The event was an opportunity to celebrate our myriad of sporting achievements, despite 2020 having been such a challenging year.

Due to the nature of the sporting landscape during the past year, with limited tournament and representative opportunities for a number of codes, the awards took on a different format to past years. It was an inspiration to see the level at which our students perform across such a wide variety of sporting activities and to know that future generations of sport participants at the School will have real winners to look up to. To view a gallery of all the winners, click here.

We were thrilled to welcome Barbara Kendall as our guest speaker for the event. Barbara Kendall is a national sporting treasure. She is the only New Zealand woman to have competed in five Olympic Games, winning every colour medal starting with Gold in 1992. Barbara also won 11 World Championship medals and 25 National Championships during her athletic career in international windsurfing. In 2018, Barbara was made a Companion of the New Zealand Order of Merit (CNZM) for her services to sport leadership. This award adds to her Member of the British Empire (MBE) in 1993. Barbara was also New Zealand Sportswoman of the year in 1996, 1998, 1999 and 2002.

Congratulations to all the girls who received awards or were nominated for their sporting success and contributions.


SUMMER SPORTS

CRICKET

Contribution to Cricket Charlotte Wakefield
Most Improved Player Ava Williams & Haddiya Pada
Most Promising Player Charlotte Wakefield

ROWING

Best Performance Anna McMillan & Georgia Niblett

SOFTBALL

Softball Cup for Contribution to Softball Gabby Gray
Most Promising Player Gabby Gray

SWIMMING

Year 7/8 Champion Evie Skidmore
Junior Champion Harriet Douglas
Year 10 Champion Kyla Evans & Alex Clark
Year 11 Champion Emily Moore
Intermediate Champion Emily Moore
Senior Champion Harriet Park

TENNIS

Derek Ward Hawke’s Bay Secondary School Tennis Champs

Junior Girls Runner-up Sophie Ward
Junior Girls Winner Alex Cave
Senior Girls Winner Samantha Cave
Team Award Alex Cave, Sophie Ward, Molly Kinnear, Tamzin Buck

TOUCH

Most Promising Player Manaia Parata

VOLLEYBALL

Most Promising Player Mia Reeves

WINTER SPORTS

BADMINTON

Most Improved Player Hyewon Kim
Most Promising Player Maggie Grimshaw

BASKETBALL

Most Improved Player Charli Waihape
Most Promising Player Sophie Burn

CROSS COUNTRY

Year 7/8 Champion Evie Skidmore
Junior Cross Country Champion Zoe Elliott
Senior Cross Country Champion Tessa Burns

FOOTBALL

Contribution to Football Tessa Burns
Most Improved Player Noreen Mnyanyi
Most Promising Player Harriet Park
Golden Boot Rachel McDougall

HOCKEY

Contribution to Hockey Amy Kean
Most Improved Player Molly Kinnear
Most Promising Player Sarah Kean
2nd XI Coaches Cup Emily Jones

NETBALL

Contribution to Netball Mia Reeves & Emma Dixon
Most Promising Player Mia Reeves
Most Improved Player Felicity Dawson
Most Valuable Team Member Junior A Kyla Evans

ORIENTEERING

Best Performance Tessa Burns
Contribution to Orienteering Sophie Ward

SHOOTING

Most Valuable Shooter Amelia Bone

SKIING

Best Overall Performance Joelie Scott

 

MERIT & EXCELLENCE AWARDS

YEAR 13 SERVICE TO SPORT

Year 13 students that have contributed to sport during their time at Woodford House through coaching or officiating.

Contribution to Netball Kaylee Hutchinson, Isabel Greville, Georgie Hawley & Lily McLay

Year 13 students that have contributed to sport during their time at Woodford House through coaching or officiating and have consistently performed to a high level in their respective sport.

Contribution to Netball Jessica de Lautour
Contribution to Hockey Pippa Klingender, Sarah Kean &
Celine Mabey 
Contribution to Football Harriet Alderson, Ella Ruddle, Rachel McDougall & Ocean Nathan 
Contribution to Softball Gabby Gray
Contribution to Equestrian Zara Waldin & Giorgia Hickey 
Contribution to Football, Athletics & Orienteering Tessa Burns

WOODFORD HOUSE MERIT AWARD

Awarded to athletes that have been selected for regional representation and performed strongly in their chosen sporting pursuit.

Athletics Zoe Coyle
Kayaking Holly McKendry
Swimming Harriet Douglas

WOODFORD HOUSE EXCELLENCE AWARD

Awarded to athletes with outstanding sporting ability demonstrated by selection and/or sustained performance at a regional/national or international level in their respective sport.

Netball Mia Reeves & Zoe Elliott 
Kayaking Sophia Lawson
Skiing Joelie Scott
Tennis Samantha Cave, Sophie Ward & India Apatu 
Tennis & Football Alex Cave 
Football, Athletics & Orienteering Tessa Burns
Football & Swimming Harriet Park
Football Rachel McDougall
Equestrian Danni Bird
Cricket Charlotte Wakefield
Swimming Evie Skidmore

 

 

Director of Sport, Alex Nixon

Principal, Julie Peterson

Sports Prefect, Tessa Burns

Guest Speaker, Barbara Kendall

Celebrating with whānau and friends

Barbara Kendall & Tessa Burns