Woodford house

e

2020 PERFORMING ARTS, DESIGN AND CREATIVE TECHNOLOGIES AWARDS

It was a bright and early start on Friday 6 November at the 2020 Performing Arts, Design and Creative Technologies Awards Breakfast.


Students, their families and staff celebrated a year of achievement in visual art, music, dance and drama with a delicious breakfast followed by music and dance performances. Congratulations to all our award winners and nominees. Photographs of all the award winners are available here.


VISUAL ART, DESIGN & CREATIVE TECHNOLOGIES

Creativity in Junior Materials Design Sophie White
Tutor’s Award for
Communication Design
Lily Nilsson
Tutor’s Award for Senior Art Georgia Maidens
Tutor’s Award for Junior Art Tia Brown
Tutor’s Award for
Photography
Mackenzie Grant
Tutor’s Award for Product
and Spatial Design
Alexandra McGough
Woodford House Photography Competition – Senior Category: Life in a Single Colour Isabella Ibbetson
Woodford House Photography Competition – Junior Category: Elements or a Single Element Esther Dear
Woodford House Photography Competition – Open Category: Reflections Sophie White
Award for Chronicle Cover Design Harper McLean

DRAMA, DANCE & CULTURAL

Most Valued Contribution to Kapa Haka Gabby Gray
Most Valued Contribution to Dance Rebekka Schulze
Most Valued Contribution to Theatre Production Maia Briggs
Services to Drama Hannah Roberts
FAMSS Cup for Resilience in Drama Lydia Price

MUSIC

Practical Services to the Music Department Isobel Ham
Most Effective Arts Leadership in
the Music Department
Rachel Hansen
Most Valued Member of an Instrumental Ensemble Miharu Nagata
Tutor’s Award for Piano Tuition Liberty Jackson
Tutor’s Award for Guitar Tuition Grace Haliburton
Tutor’s Award for Vocal Tuition Courtney Woodmass
Tutor’s Award for Instrumental Tuition Meghan Grant
Most Valued Member of
Cantante Dolci
Demelza Suisted &
Makayla Livingston
Most Valued Member of
Up Close
Liberty Jackson &
Courtney Woodmass
Most Valued Member of
Chapel Choir
Isobel Ham
Composition and Song
Writing Award
Joelie Scott
Adjudicator’s Award for
Music Cup
Man Lok Tsang

EXCELLENCE AWARDS

Head of Technical Theatre
Orchestra
Chamber Music
VPA Committee
Trio of Talents
Cultural Letters and Colours for Music and Technology
Maia Briggs
Arts Prefect
Chapel Choir
Up Close
VPA Committee
Speech and Drama
West Side Story lead role
Musical Theatre ATCL Trinity Diploma
Broadway Dreams
Speech and Drama Associate Diploma with Distinction
Cultural Letters and Colours in Speech and Drama, Music, the Arts and Dance
Trio of Talents
Performance Scholarship with High Distinction from Otago University worth $20,000
Olivia Dowley
Performing well in Painting and Drama
Up Close Choir
Dance lessons with CHAMPA
Speech and Drama diploma with two distinctions and a merit
Choreography of the open Dance NZ Made entry
Third place soloist Dance NZ Made
Member of Senior Advanced Contemporary Group
Selected as a 2020 Toitoi Creative Leader
Selected for the Youth Arts Panel HB in November with Dan Betty
Performed in the Fringe Festival
Cast of WSS, dancer
Painting & Drama electives Level 3
Accepted into Performing Arts, Dance & Drama Electives at Otago 2021
Annabelle Fenn
Leader of Kapa Haka
Cultural Colours and Letters
Gabby Gray
Chapel Choir
Dance NZ Made Leader
Associate Diploma in Speech and Drama
Cultural Colours and Letters
Giorgia Hickey
Student Head of Art
Supreme Award Winner at Y12 art exhibition
Public exhibitions in art galleries
VPA Committee
Solid excellence through all standards
Emma Jackson
Orchestra
Chamber Music
Senior Flute Choir
Chorus Member in West Side Story
Up Close
Music Cup
Ellie Knowles
Speech and Drama Diploma with Honours Plus
West Side Story Lead Role
Up Close
Kapa Haka
Dance NZ Made
Music Cup
Holly Lin
Performing highly in Design, Product and Spatial Design Rachel McDougall
Performed highly across all areas of Art
Finalist in Wallace Arts Trust Awards 2020, NZ wide – 12 to 15 picked throughout NZ
Harper McLean
Head of Wardrobe
Costumes for West Side Story
VPA Committee
Shyan Meade
Music Cup
Guitar Tuition and Performances
Speech and Drama Letters
Larah Morrison
Drama diploma in Speech & Drama with two distinctions and a pass
Dance NZ Made
Nicole Parnell
Trio of Talents
Student Head of Music
Kapa Haka
Music Cup
Speech and Drama
Up Close
Founder and Head of Ukulele Club
Broadway Dreams
NZ Senior Ukulele Squad
Kiwileles Vocal Leader
Kiwileles Instrumental Leader
Uke Can Do It – National Songwriting Competition – Highly Commended
Alanah Price
Chapel Choir
Up Close
VPA Committee
Speech and Drama
West Side Story Chorus Member
Student Head of Drama
Public Speaking Diploma
Cultural Letters and Colours in Speech and Drama, the Arts and Drama
Trio of Talents
Kate Richards
Shown resilience throughout the year
Outstanding work in photography in a short time
Vayva Ridley
Up Close
Chapel Choir
Musical Theatre
Creative Leader at Toi Toi
Auditioned entry into the Fringe Festival 2020
Smoke Free Rockquest 2020
Lead role in West Side Story
Musical Theatre Performance at Otago School of Performing Arts
Grade 8 Musical Theatre with Trinity College
ASB Diploma in Speech and Drama with Distinction
Ella Ruddle
Student Head of Dance
Year 13 Winning Soloist at Dance NZ Made
Choreography for Dance NZ Made
VPA Committee
West Side Story Chorus
Trio of Talents
Speech and Drama Diploma
Hawke’s Bay Youth Theatre Company Member
Rebekka Schulze
Head of Flute Choir
Chamber Music
Orchestra
Su-chya Techathong
Design and Photography – high grades throughout
Further study in Design in the UK
Annecy Webb